אנו פתוחים כרגיל גם בימים אלה עקב היותנו עסק חיוני. בהצלחה לצה"ל!

החלפת מנוע ברכב ירידת ערך

החלפת מנוע ברכב ירידת ערך או עליית ערך? – שאלה ששואלים אותנו המון לקוחות אז החלפת מנוע עשויה להעלות את ערך הרכב; מנגד, יכולה ההחלפה דווקא להוריד את ערכו – בעיקר במקרים של רכב ישן.

ההיגיון? החלפת מנוע משביחה את ערך הרכב, היות שלרוב, המנועים המסופקים עברו קילומטראז’ קטן יותר מזה של המנוע המקורי שהוחלף.

החלפת מנוע ברכב ירידת ערך או עליית ערך?

החלפת מנוע ברכב ירידת ערךבמקרה של רכב חדש, ירידת ערך מתרחשת ממספר סיבות. ראשית, ישנו הקושי להבהיר לרוכש פוטנציאלי לגבי הנחיצות בהחלפת המנוע בטוח זמנים קצר מאוד; שנית, ישנו הקושי להוכיח שמדובר במנוע חדש (לכאורה) שהותקן ברכב, אשר הגיע מפס הייצור של יצרנית הרכב, ולא במנוע משומש שפורק ממכונית שעברה תאונה. ישנה גם האפשרות שהמנוע הוא מנוע משופץ.

ניתן לומר שאובייקטיבית החלפת מנוע אינה משמשת עילה לירידת ערכו של הרכב. מובן שיש לבדוק את מצב המנוע כשם שבודקים כל רכב. הרוכש הפוטנציאלי הנבון יבדוק בפרוטרוט את הסיבה להחלפת המנוע. למשל, האם מדבר ברכב עם קילומטראז’ גבוה – מה שהשפיע על כל המכלולים במנוע? אולי השמן לא הוחלף בתדירות מספיקה?

תאונות, מטבען, תשפענה לרעה על מצב הרכב. באיזו מידה? על-מנת להשיב על שאלה זו, יש לבחון את גודל הנזק, כמו גם את הפעולות שננקטו במטרה להתגבר עליו. גם לחלקי החילוף יש תפקיד חשוב: החלפת ראש מנוע, לדוגמא, אינה מביאה לירידת ערך הרכב, זאת לעומת מקרים בהם הוחלף המנוע כולו. מאידך, במקרה של הוספת אלמנטים שונים לרכב, כגון גג נפתח או מערכת שמע – הערך שלו יעלה.

היות שלא ניתן לדעת מהו המרחק שגמא המנוע שהורכב ברכב, ערך הרכב יורד (לידיעה – מנועים מקוריים יכולים לעשות כ-500,000 קילומטר). אין לדעת האם המנוע עבר התחממות או נסע בחוסר שמן; גם קשה לנחש את אופי השימוש שנעשה ברכב.

מדובר בחידה – חתול בשק, אם תרצו.

לקוח נבון לא יהיה מוכן לשלם את המחיר הסביר עבור תעלומה שכזו. לכן, לפני החלפת מנוע בידי צוות המוסך, כדאי להיעזר במומחה עם ידע וניסיון שידע לבחון את המנוע החלופי ולדרוש את המסמכים הנוגעים בעברו של הרכב, יחד עם הבטחה לאחריות סבירה.

על פי הנתונים בחוברת איגוד השמאים לשנת 2011:

בעת החלפת מכלל מנוע לרכב שגילו עד 5 שנים תיגרם לרכב ירידת ערך בשיעור עד
%5 מערכו, בכפוף לקביעת השמאי ונימוקיו.

למעבר לחוברת (מהדורת ינואר 2011) – עמוד 8, סעיף 4.5

תגיות: מנועים
גלילה לראש העמוד

להתחלת שיחה בוואצאפ / סמס,
נא מלאו את מספר הטלפון שלכם

תודה רבה, פרטיכם נקלטו !
נציג מטעמנו יצור אתכם קשר בהקדם
הודעה נשלחה מאיתנו עכשיו, גשו לוואצאפ / סמס להמשך שיחה.
דילוג לתוכן